Kedvelt túraútvonalak

Bélapátfalva és környéke igazi turistaparadicsom, a túrázás szerelmesei rövidebb és hosszabb, könnyebb és nehezebb távok között csemegézhetnek.

Az alábbiakban Balogh Tamás túravezető /aki többek között a "Mátra és a Bükk kalandkönyve" c. kötet szerzője is/ ajánl látogatóinknak különböző nehézségi fokozatú túraútvonalakat.

Kis segítség a jelzések értelmezéséhez: 

# - #####: a túrák nehézségi foka

#: 1-2 órás séta

###: átlagos, egészséges kiránduló számára

#####: extrém kihívás, egész napos intenzív túra sok szinttel

XXX m szint ↑: a túra során megtett szintemelkedés

I. Túraajánlat:  

Komolyabb kirándulás a Bél-kő peremére

↑↓ 10 km, 560 m szint ↑, 3-4 óra, ###

Erre a legalkalmasabb a Bél-kő tanösvény, amelyet jól látható táblák mutatnak. Az apátságtól induló turistaút 5000 méteren keresztül kacskaringózik föl a Bél-kő tetejére és útközben táblák mesélik el a látnivalókat, mellé pedig mesés panorámát kapunk nemcsak a Bükk, de a tőlünk keletre eső Mátra felé is. A túra közben több bányaudvarba is bekukucskálhatunk és ha pakolunk be hozzávalókat a hátizsákba: padokat és tűzrakókat is találunk egy kis piknikhez. A túra végi látvány egészen különleges. ~816 m magasságban, a korlátokkal védett sziklaormon állva 100-120 méteres szintkülönbségből látunk rá a teljes bányaterületre, körülötte pedig az érintetlen zöld erdőkre. Visszafelé ugyanott jövünk le, de nem fogunk unatkozni.

Opció:

Kitérő séta az egykori bányaudvarban félórás bámészkodás, de akár sokkal hosszabb is lehet, ha teljesen körbejárjuk:

Lefelé jövet a kacskaringós ösvény egy esőbeállónál ér véget. Ha itt balra fordulunk és követjük a töredezett ipari utat, pár perc alatt elérjük a bányaudvart. A lehordott mészkő helyén sok tucat focipályányi területen, több szintben sétálhatunk a helyenként szép kis kalcitkristályokkal díszített mészkősziklák között. A túlsó peremeken lelátunk az Apátsághoz és Bélapátfalvára is.

II. Túraajánlat:

Apátsági templom – Gilitka kápolna

↑↓ 9 km, ↑↓ 350 m szint, 3-4 óra, ###

Az apátsághoz keskeny aszfaltút vezet föl Bélapátfalva központjából, a végén egy kis kunkorral a parkolóhoz. Az útvonal első 1200 métere a Bél-kő tanösvény mentén halad, az egykor nagy terhelésnek kitett bányaút mentén. Aztán jobbkézről erősen lejtős ösvényre fordulunk és addig megyünk lefelé, amíg meg nem találjuk az országos kék jelzést (300 m erős lejtő), amelyet (balra) innentől egészen a Gilitka kápolnáig követünk. Útközben sok kis szépséggel találkozunk: az egykori üdülő romjai, elapadt forrás düledező forrásházzal, tisztások, vízmosta metsződések, patakvölgyek. Az első 2 kilométert követően komolyabb tisztásra érkezünk. ahol pihenőasztalok mellett falatozhatunk. A szembejövő betonút Bélapátfalva déli végébe vezet be. A folytatás erős kaptató a völgyben fölfelé, ami aztán kis tisztáson végződik (Kis Szoros-nyereg), ahol a szép kis emlékmű mellett rengeteg infót találunk a környékben kanyargó turistautakról. A Gilitka-kápolnához a rét túloldalán vezet a kék jelzés lefelé. Innen már hamar leérünk, a tisztás fényei messziről látszanak. Ideális pihenőhely: fedett asztalokkal, csordogáló kis patakkal és a hófehér falakkal a zöld fűből kimagasló kápolnával.

Opciók:

A: Gilitka-forráshoz (~ 400 m) Visszafelé tegyünk egy kis kitérőt: A rét peremén jobbra ágazik el a kék ●, amin 2-3 perc alatt megtaláljuk a vízben dús völgy fő forrását, a Gilitka-forrást. Vize üde, hűvös és iható, jól eshet a túra felénél.

B: Kitérő az Antónia vadászházhoz (1000 m, 20-25’): a Gilitka-forrástól megyünk tovább a vizes völgyben enyhén fölfelé és 5-8 perccel följebb keskeny ösvény vezet be balra a magas aljnövényzetű kis rétre. Itt áll magányosan az Antónia vadászház amelyre pár éve fatörzs dőlt és vágta ketté a tetőzetét.

C: Látogatóban Szarvaskőben

Bélapátfalva (Apátság) – Szarvaskő (várrom) – Szarvaskő falu

↑ 9600 m, 400 m szintkülönbség ↑ 3-4 óra, ###

Klasszikus túra az országos kék mentén, a természeti és a kulturális látnivalók egyensúlyával mindkét településen. Természetesen bejárható az ellenkező irányból is. Az Apátság fölött a parkoló peremén találjuk meg a kék jelzést, ami egyből bevinne bennünket a bozótosba, aminek nem sok értelme van, hacsak nem vágyunk egy kúraszerű, dzsungel hangulatú csalános kezelésre, különösen esős időben. Javaslom inkább, hogy a parkoló melletti keskeny aszfalton induljunk neki: A Gilitka-kápolnáig vezető ~négy kilométert részletesen leírtam az előző oldalakon, itt most onnan folytatom a leírást.

A szarvaskői várig még 4000 méter van hátra, döntően lefelé haladunk, de azért kisebb kapaszkodók is előfordulnak. Nem sokkal a cél előtt kopasz, sziklás térszínre érünk, izgalmas kis kilátópontokkal a meredek oldalakban. Lenyűgöző, ahogy a függőleges, sötét falakkal határolt szűk kanyonban a lábunk alatt kanyarognak az autók és ha szerencsénk van, még a vonatot is megláthatjuk kibukkanni az alagutakból. A kopár bércekről pár perc a várrom, további 8-10 perc alatt érünk le a faluba, az Eger-patak medréhez. Visszafelé mehetünk busszal (félóránként jár) vagy vonattal (délután két járat ~ 13.20 és 17h), aminek van egy kedves epizódja, amikor Szarvaskő után két kis alagútban és hídon is átmegyünk.

III. Túraajánlat:

Bélapátfalva (Horgásztó) – Szalajka-völgy (vízesés) – Szilvásvárad falu

↑ 8000 m, 320 m szintkülönbség ↑ 2,5-3,5 óra, ## - ###

Bélapátfalvának kedves piknikező helye a Gyári-tó. Egy kávéval vagy sörrel a kezünkben (hangulatos kis büfé) kiülhetünk a tó partjára és a háttérben a Bél-kő sziklái komoly magashegyi hangulatot keltenek. Itt letehetjük az autót és kezdődhet a kirándulás.

A tó mellett vezet a kék és a piros jelzés, széles réten tucatnyi tűzrakó hellyel, padokkal. 6-700 méterrel följebb a Lóczy-forrásból frissíthetjük a kulacsunkat, aztán félóra múlva (2800 m) a katonasírok melletti nagy elágazásban érjük el a túra legmagasabb pontját (~620 m). Innen a sárga jelzést követve 40-50 perc alatt érkezünk meg a Szalajka-völgy központjába, át a Szabadtéri Erdei múzeumon. Kis kitérővel jobbra megnézhetjük a Fátyol-vízesést, a kisvasút végállomását és a fölső tavat is. Szilvásváradra kényelmes sétaút vezet le, útközben patakok, barlangok, kis tavak és források kísérnek bennünket.

Opció: a vízeséstől mehetünk kisvasúttal is, a menetrend az évszaktól és a munka/ünnepnapoktól nagyban függ.

IV. Túraajánlat:

Komolyabb túra a Bükk peremi „Kövekhez”:

A hegység DK-i peremét meseszép panorámájú sziklaszirtek keretezik, melynek első tagja a Bél-kő és aztán szép sorban az Őr-kő, Pes-kő, Cserepes-kő, és a lenyűgöző Tar-kő a szomszéd Három-kővel. A teljes bejárás egy egész napos túrát feltételez, de kisebb szakaszait is érdemes bejárni:

A Bél-kőtől ~2500 méter az Őr-kő (1 óra), míg a legtávolabbi Három-kő majdnem 10 km, amihez csak oda 3,5 -4 órára van szükség. A terep errefelé erősen köves és sziklás, csak kemény talpú bakancsban érdemes nekivágni.

Egész napos, kemény (22 km, 6-8 óra, ####) túrát tehetünk Bélapátfalváról indulva a kék jelzésen az Őr-kő – Cserepes-kő – Őserdő – Tar-kő – Három-kő (kis kitérővel) – Nagymező (innen a sárga jelzésen) – Szilvásvárad útvonalon. Ide érdemes túravezetőt fogadni, aki mesél a hegység földtani múltjáról, a töbrök és a víznyelők világáról.

Balogh Tomi

hidrogeológus, túravezető

Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.

A fotók a szerző felvételei. 

© 2018 KulTurDia Bélapátfalvai Kulturális, Turisztikai és Média Nonprofit Korlátolt Felelősségű Társaság
Minden jog fenntartva.
Designed by swebdesign.hu